A felszentelt lelkészek viszonya a gyülekezeti munkához

A gyülekezet lelkészévé kijelölt felszentelt lelkész a gyülekezeti felszentelt presbiter vagy presbiterek fölött áll – ők a segítői. A szolgálatra való felszentelése folytán joga van vezetni minden egyházi szertartást. Ő a gyülekezet lelki vezetője és tanácsadója. Neki kell irányítania feladataikban a gyülekezeti tisztségviselőket, és velük együtt megtervezni a gyülekezeti munka és tevékenység minden ágát. Ha az egyházterület kijelöl egy lelkészt egy gyülekezet pásztorává, akkor a lelkész magától értetődően tagja a gyülekezeti bizottságnak, és elnököl az üléseken. Abban az esetben, ha a gyülekezet lelkésze fel kívánja magát menteni a gyülekezeti bizottságban való elnöklés felelőssége alól, akkor a gyülekezet egyik felszentelt presbitere elnököl. A gyülekezet lelkésze és a gyülekezet felszentelt presbitere a lehető legszorosabban dolgozzon együtt! (Lásd 51., 90. oldal.)

A gyülekezet lelkésze a felszentelt presbiterek közreműködésével tervezze és irányítsa a gyülekezet lelki szolgálatait, mint pl. a szombat délelőtti istentiszteletek, imaórák, valamint vezesse az úrvacsora és keresztség szolgálatát. A gyülekezet lelkésze ne vegye körül magát a saját maga által kiválasztott tanácsadói testülettel, hanem mindig működjön együtt a gyülekezet megválasztott tisztségviselőivel!

Ha a gyülekezetbe látogat az egyházterület egyik felszentelt lelkésze vagy akit az egyházterület küldött, a helyi gyülekezet felszentelt presbitere mutasson megkülönböztetett tiszteletét iránta azzal, hogy felkéri őt a szószéki szolgálatra. Ez vonatkozik a fel nem szentelt munkásokra is, ha az egyházterület küldi őket (lásd 77., 150. oldal).