A tagok gyülekezeti fegyelmezésének okai

A következő súlyos bűnök miatt kell a tagokat gyülekezeti fegyelmi intézkedés alá vonni:

1. Az evangélium alapigazságaiba és az egyház sarkalatos tantételeibe vetett hit megtagadása, vagy azzal ellentétben álló hittételek tanítása.

2. Isten törvényének áthágása, mint pl.: bálványimádás, gyilkosság, lopás, káromkodás, hazárdjátékok űzése, szombatrontás, szándékos és szokásos csalás.

3. Isten törvénye hetedik parancsolatának áthágása, ami a házasság intézményére, a keresztény otthonra és az erkölcsi életmód biblikus mércéjére vonatkozik.

4. Olyan kihágás, mint a fajtalankodás, szabad szerelem, vérfertőzés, homoszexualitás, gyermekek és sérült felnőttek elleni nemi erőszak és más szexuális perverziók; valamint elvált személy új házasságkötése, kivéve azt a felet, aki hűséges maradt házassági fogadalmához, de házasságtörés vagy szexuális perverzió miatt elvált.

5. Fizikai erőszak, beleértve a családon belüli erőszakot is.

6. Csalás vagy szándékos megtévesztés az üzleti életben.

7. Helytelen magaviselet, ami szégyent hoz Isten ügyére.

8. Megosztó vagy hűtlen mozgalomhoz, szervezethez való tartozás, vagy abban való részvétel (lásd 190. oldal).

9. A szabályosan megválasztott gyülekezeti vezetés elismerésének következetes elutasítása, vagy ellenállás az egyház fegyelmének és rendjének.

10. Szeszes italok fogyasztása, előállítása vagy árusítása.

11. Dohányzás, valamint az emberi fogyasztásra szánt dohánytermékek előállítása vagy árusítása.

12. Narkotikumok és egyéb kábítószerek helytelen használata, vagy az azzal való kereskedelem.

A Hetednapi Adventista Egyház elismeri annak szükségességét, hogy nagy gondot kell fordítani tagjai lelki szükségleteinek legmeszszemenőbb kielégítésére, az igazságos bánásmód biztosítására és az egyház jó hírnevének megőrzésére.

Bizonyos esetekben, amikor valaki Isten törvényét áthágta, de mélyen megbánta, és őszintén meg is vallotta bűnét, bizonyságot adva őszinte megtérésének, a gyülekezet a bűnöst egy meghatározott időre fenyíték alá helyezheti.

Olyan esetekben, amikor Isten törvényét kirívó módon áthágták, és ez nyilvánosan szégyent hozott az ügyre, a gyülekezet szükségesnek ítélheti, hogy jó hírneve és keresztény normái védelmében az illetőt megfossza gyülekezeti tagságától még akkor is, ha őszintén megvallotta bűnét. Később, ha életmódja megegyezik az egyházi mércével, akkor az újbóli keresztség után a vétkest vissza lehet fogadni a nyájba. A gyülekezet nem kezelheti könnyelműen ezeket a bűnöket, és határozatait nem befolyásolhatják személyes megfontolások. Ki kell fejeznie határozott, nyomatékos nemtetszését a paráznasággal, a házasságtöréssel, az erkölcsi kilengés minden megnyilvánulásával és más súlyos bűnökkel szemben, ugyanakkor mindent meg kell tennie a vétkezők jó útra terelése és megnyerése érdekében. Amikor a világ az erkölcsi dolgokban egyre lazább lesz, az egyház nem szállíthatja lejjebb az Isten által megszabott mércét.