A gyülekezeti bizottság és ülései

Meghatározás és rendeltetés – A gyülekezeti bizottság a gyülekezet fő tisztségviselőiből áll. Számos fontos felelőssége van, de ezek közül a legfontosabb a gyülekezet lelki gondozása, valamint az evangelizáció megtervezésnek és előmozdításának minden mozzanatában való munka.

Jézus nagy misszióparancsa az evangelizálást, az evangélium örömüzenetének hirdetését jelöli meg a gyülekezet elsődleges feladataként (Mt 28:18–20). Ezért a legfontosabb feladata, hogy a helyi gyülekezet fő bizottságaként szolgáljon. Ha a gyülekezeti bizottság leginkább az iránt érdeklődik, és arra fordítja a legtöbb energiát, hogy minden tag evangelizáljon, ezzel a legtöbb gyülekezeti problémát lecsökkenti vagy kiküszöböli. Ez által erős, jó befolyást gyakorol a tagság lelki életére és növekedésére.

A gyülekezeti bizottság főbb feladatai a következők:

1. Lelki gondozás

2. Az evangelizáció előmozdítása

3. A hitelvek tisztaságának megőrzése

4. A keresztényi mérce védelmezése

5. Javaslattétel a gyülekezeti tagság tekintetében

6. A gyülekezet anyagi ügyeinek intézése, felügyelelete

7. A gyülekezeti tulajdon védelmezése és gondozása

8. A gyülekezeti osztálymunka összehangolása

Tagjait a gyülekezet tagsága választja a rendszeres tisztviselő-választásokon (lásd 49. oldal).

Tagjai – A bizottságba a következő gyülekezeti tisztviselők tartoznak:

– Felszentelt presbiter(ek)

– Diakónusvezető

– Női diakónusvezető

– Pénztáros

– Jegyző

– Misszióvezető

– Missziótitkár

– Jótékonysági vezető/vagy tábeavezető

– Szombatiskola-vezető

– Családi szolgálatok vezetője

– Nők szolgálatának vezetője

– Gyermekek szolgálatának koordinátora

– Nevelési titkár

– Otthon és iskola egyesület vezetője

– Adventista ifjúsági osztály vezetője

– Cserkészcsapat vezetője

– Kalandozók klubja vezetője

– Érdeklődők koordinátora

– A kommunikációs bizottság elnöke

vagy a kommunikációs titkár

– Az egészségügyi szolgálat vezetője

– Sáfársági vezető

– Vallásszabadsági vezető

Sok esetben a felsorolt tisztségek közül kettőt vagy többet egy személy visel. A gyülekezet másokat is megválaszthat a bizottság tagjainak, ha szükséges. A gyülekezet lelkésze, akit a helyi terület jelöl ki, mindig a bizottság tagja.

Tisztviselők – A gyülekezeti bizottság elnöke a gyülekezet lelkésze. Ha a lelkész nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, vagy nem tud jelen lenni, akkor felkérheti a felszentelt presbitert, hogy időlegesen elnököljön. A gyülekezeti jegyző a bizottság titkáraként szolgál, és felelős az ülések jegyzőkönyvezéséért.

Ülések – Mivel a gyülekezeti bizottság munkája a gyülekezet életéhez, egészségéhez és növekedéséhez létfontosságú, ezért havonta legalább egyszer ülésezniük kell. Nagyobb gyülekezetekben szükség lehet gyakoribb találkozásokra is. Helyes a havonkénti ülés idejét minden hónapban ugyanazon a héten és ugyanazon a napon tartani (pl.: minden hónap első hétfőjén).

A gyülekezeti bizottság alkalmát a rendszeres szombati istentiszteleten jelentik ki. Minden erőfeszítést meg kell tenni, hogy a bizottsági üléseken az összes bizottsági tag részt vegyen.

Minden gyülekezet a hivatalos testvérgyűléseinek egyikén dönti el a gyülekezeti bizottság határozatképességéhez szükséges legkisebb létszámot. A megbízásos vagy a levél általi szavazat nem fogadható el.

A bizottság munkája1. Az evangelizálás minden fázisának megtervezése. Mivel a gyülekezet elsődleges feladata az isteni üzenet továbbítása, minden gyülekezeti bizottság ülésén az első napirendi pont, hogy a gyülekezet misszióterületének evangelizációjáról közvetlenül tárgyaljon. Ezen kívül minden negyedévben egy teljes bizottsági ülést szenteljenek az evangelizációs tervek készítésére. A bizottság tanulmányozza a helyi egyházterületi bizottság evangelizációs programjaira és módszereire vonatkozó javaslatait, valamint határozza meg, hogyan valósítja meg ezeket a legjobb eredménnyel a gyülekezet. A gyülekezet lelkésze és a gyülekezeti bizottság terveket javasol és dolgoz ki az evangelizációs sorozatokra.

2. Az osztályok missziós programjainak koordinálása. A gyülekezeti bizottság felelős minden gyülekezeti osztály tevékenységének egyeztetéséért. Ez magában foglalja a misszióosztály, a szombatiskola, a gyermekosztály, az ifjúság, az egészségügyi és mértékletességi szolgálat és a nevelési osztály missziós programjait. Ezek az osztályok missziós terveket készítenek saját működési körükön belül. A jó eredmények elérése érdekében az egyeztetés létfontosságú, így elkerüljük az időpontok ütközését és az önkéntes segítőkért való versengést. Bármilyen programtervezet véglegesítése és kihirdetése előtt az osztályok terjesszék terveiket a gyülekezeti bizottság elé jóváhagyásra. Az osztályok számoljanak be a gyülekezeti bizottságnak missziós programjaik előrehaladásáról és eredményeikről. A bizottság javaslatokat adhat az osztályoknak, hogy az ő programjuk hogyan járulhat hozzá az evangelizációs sorozat előkészítéséhez, lefolyásához és az utómunkához.

3. A gyülekezet misszióosztályának bátorítása és segítése, hogy minden gyülekezeti tagot és gyermeket vonjanak be a személyes missziómunka valamilyen formájába. Képzési programokat kell szervezni a misszió számos vonalán.

4. Együttműködés az érdeklődők koordinátorával, hogy megbizonyosodjon arról, hogy minden érdeklődő személyesen és időben megkapja a megfelelő utógondozást egy kijelölt laikus tag által.

5. Minden osztály bátorítása, hogy legalább negyedévenként számoljon be a gyülekezeti bizottságnak,és a gyülekezeti tagságnak a testvérórán és/vagy a szombati összejöveteleken.

6. A bizottságnak kell igazgatni a gyülekezet anyagi ügyeit. A pénztáros jelentse rendszeresen a gyülekezet pénzügyi helyzetét. A bizottság tanulmányozza a gyülekezeti névsort, és foglalkozzon minden tag lelkiállapotával; gondoskodjon a beteg, az elcsüggedt és hitben meggyengült tagok meglátogatásáról.

Az albizottságok – A gyülekezeti bizottság nem engedheti, hogy más munka akadályozza az evangelizáció munkáját. Ha bármilyen más dolog túl sok időt igényel, akkor a bizottság kinevezhet albizottságokat arra, hogy a gyülekezet tevékenységének egy meghatározott ágára ügyeljenek, pl. az anyagi dolgokra vagy a gyülekezet építésére. Ezek az albizottságok javaslatokat tesznek a gyülekezeti bizottságnak. Ilyen módon a bizottság teljes erejét az elsődleges feladatra, az evangelizációra fordíthatja (lásd 100. oldal 10. megjegyzés).